Wroniecki osiołek nabiera kształtów
Wroniecki osiołek nabiera kształtów

26 maja odbyło się spotkanie społecznego komitetu z rzeźbiarzem Robertem Sobocińskim, znanym m.in. z wykonania pomnika „Starego Marycha” w Poznaniu.

Jest to jedno z pierwszych spotkań, które mają doprowadzić do powstania rzeźby z brązu upamiętniającej osiołka.

O rzeźbiarzu:

Robert Sobociński tworzy  ponad dwadzieścia pięć lat. Urodził się w 1960 r. w Poznaniu. Jest absolwentem wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiował architekturę na Politechnice Poznańskiej.

Od 12 lat dzieli swój czas i pracę pomiędzy Polskę a Francję, a ostatnio również Wielką Brytanię. Jest autorem wielu rzeźb plenerowych i pomników, m. in. Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu czy Pomnika Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.Jego pierwszym spektakularnym sukcesem (1980) było zdobycie I nagrody w konkursie na pomnik Juliusza Słowackiego w Warszawie.

Prace zaczął wystawiać na początku lat 80-tych – jeszcze w okresie studiów na poznańskiej ASP – w Galerii O.N., Galerii Wielka 19 oraz w Galerii Kontakt. W 1990 pokazał swoje pierwsze rzeźby w brązie na wystawie indywidualnej Galerii MR w salach Pałacu Górków.

Od 1991r. jego prace były regularnie prezentowane na większości istotnych salonów rzeźby w Paryżu, takich jak DECOUVERT, SAGA, FIAC, Triennale Rzeźby w Paryżu a także na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych we Francji, Belgii i Niemczech. Na prestiżowej wystawie „Wizje Europy” na Wieży Eiffla (1992) pokazał monumentalny brąz „Powracający”. Jesienią 1993 r. miał indywidualny pokaz prac na jednych z najważniejszych targów sztuki nowoczesnej na świecie – FIAC – w paryskim Grand Palais.

W roku 1995 Robert Sobociński został zaproszony do udziału w Europejskim Triennale Rzeźby w Paryżu. Pokazał wówczas rzeźbę „Wzbudzony”, doskonale wyeksponowaną, jako zamknięcie osi głównej Ogrodu Botanicznego. W roku 2001- ponownie zaproszony do udziału w biennale – pokazał w Paryżu 3-metrową kompozycję z brązu zatytułowaną „Gaja”. Prezentacje na terenie Francji zaowocowały stałą obecnością jego rzeźb w kolekcjach prywatnych w Europie. W parku otaczającym XVII- wieczną rezydencję w Normandii stoi kompozycja „Ikar”. W Saint–Tropez znalazł swoje miejsce „Powracający”. Zakupiona w 2000 r., przez France Telecom Mobile, 6-cio metrowa kompozycja „La Vie” , stanowi centralny akcent przeszklonego hallu paryskiego biurowca.

W tym samym roku, na międzynarodowej wystawie „Transis d’aujurd’hui” Robert Sobociński pokazał ponad 4-metrowe dzieło z brązu „L΄autre”. Dzisiaj rzeźba – zakupiona przez władze miasta Bar-Le-Duc – stoi w najstarszej części miasta, w parku otaczającym Muzeum Miejskie. Poza obiektami monumentalnymi wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku.

W Polsce pokazywał swe prace na indywidualnej wystawie w Galerii na Piętrze w Poznaniu oraz na kolejnych edycjach Międzynarodowego Biennale/Trienneale Rzeźby w Poznaniu (1998, 2000, 2002,  2004, 2007, 2010).

Brąz jest ulubionym tworzywem artysty. Rzeźby wyłaniają się w wielotygodniowym, czasem wielomiesięcznym procesie kształtowania formy przygotowywanej do odlewu. Jego dzieła zdają się być ciągłym okiełznywaniem energii metalu w ekspresję budowanych form. W figurach rzeźbiarskich, niekiedy archaicznie szczątkowych, czytelne są korzenie rzeźby – od tych najwcześniejszych, pierwotnych zmagań ludzi z budowaniem form kultowych po niosące historię doświadczeń formy późniejsze.

http://www.galeria.artproduct.com.pl